Պացիենտների պատմություններ
Հիսունամյա Աննա Ալոյանը կոնքազդրային երկու հոդերի միաժամանակյա փոխարինման վիրահատության հաջորդ իսկ օրը ոտքի է կանգնել, իսկ երկու ամիս անց ապրում է առանց ցավի լիարժեք կյանքով՝ հանգիստ քայլում է, մեքենա վարում, թոռնիկին պահում։
Կինը դիմել էր «Նաիրի» բժշկական կենտրոն հոդերի սաստիկ ցավի խնդրով։ Ասում է՝ տասը տարի ապրել է այդ ցավով, օրը 24 ժամ զգալով այն։ Բայց խնդիրն ավելի հին նախապատմություն ունի։ Քսան տարի առաջ, հետծննդաբերական փուլում կնոջ մոտ հոդերի մաշվածություն էր առաջացել, որը խորացել էր տարիների ընթացքում, դառնալով երրորդ աստիճանի արթրոզ։ Նա տարբեր բժիշկների է դիմել, տարատեսակ դեղամիջոցներ է օգտագործել, անգամ արտասահմանյան բուժկենտրոններ է այցելել, բայց հրաժարվել է վիրահատվել, քանի որ բոլոր տեղերում նրան բարդ, երկարատև ճանապարհ էին առաջարկում՝ վիրահատել մեկ հոդը, որից հետո մի քանի ամիս անցնել վերականգնողական շրջան, հետո՝ մյուս հոդը, ու կրկին մի քանի ամիս՝ վերականգնողական փուլ:
«Նաիրի» ԲԿ–ի «Կոքսա» կլինիկայի ղեկավար Հրաչյա Հարությունյանի մոտ Աննա Ալոյանը եկել է ծանոթների խորհրդով։ «Հենց առաջին հանդիպումից, մտել եմ կաբինետ, իր այդ ժպիտը տեսնելով, «բարև Ձեզից» սկսած, հասկացել եմ, որ գտել եմ իմ բժշկին», – ասում է նա։ Նշում է նաև, որ Հրաչյա Հարությունյանը հիանալի թիմ ունի՝ բժիշկները երիտասարդ են և իրենց գործի գիտակ։
Կնոջ խնդիրը քննարկելով, «Կոքսայի» բժիշկները որոշել են երկու հոդը վիրահատել միաժամանակ։ Օրթոպեդ–վնասվածքաբան Հրաչյա Հարությունյանն ասում է. երկկողմանի դեպքեր շատ են լինում, բայց հայ մասնագետները երկու հոդի միաժամանակյա վիրահատություն առաջին անգամ են կատարել։ Նման մի դեպք ունեցել են տասը տարի առաջ, սակայն վիրահատությունը կատարել էր ԱՄՆ-ից հրավիրված մասնագետը։
«Սա ունիկալ դեպք է Հայաստանի համար։ Վիրահատությունը, որը տևել է 3.5 ժամ, անցել է հարթ և լավ։ Հիվանդը վիրահատությունից երեք-չորս օր անց արդեն տանն էր, երկրորդ օրն արդեն ոտքի վրա էր, իսկ վիրահատությունից ամիս ու կես հետո հանել ենք հենակները։ Հիմա երկու ամիս է անցել, պացիենտը իրեն շատ լավ է զգում, տրամադրությունը՝ բարձր, ցավեր չունի, ամեն ինչ լավ է»,- ասում է բժիշկը։
Աննա Ալոյանն ասում է՝ իր բոլոր կասկածներն ու մտահոգությունները փարատվել են բժշկի վստահ խոսքի ու նաեւ իր հարազատների դրական տրամադրվածության ու աջակցության շնորհիվ։
«Իմ խորհուրդն է նմանատիպ խնդիր ունեցող մարդկանց․ առաջինը՝ գտեք Ձեր բժշկին, հավատացեք նրան, որպեսզի հետո կարողանաք հավատալ ինքներդ Ձեզ, և վստահ լինեք Ձեր հետագա քայլերում, ինչպես արել եմ ես։ Արդեն անցել է երկու ամիս, ես ապրում եմ լիարժեք կյանքով։ Այսօր ես երջանիկ մարդ եմ»,-ասում է կինը։
Բժշկի խոսքով՝ վիրահատական նման մոտեցումը պացիենտին արագ վերականգնվելու և ժամանակը խնայելու հնարավորություն է տալիս։ Ամբողջական ապաքինումը ոչ թե 5-6 ամիս է տևում, այլ ընդամենը ամիս ու կես։ Սակայն հավելում է, որ ամեն երկկողմանի արթրոզ ունեցող հիվանդի դեպքում չէ, որ հնարավոր է երկու հոդը միաժամանակ վիրահատել։ Դա ցուցված է միայն այն դեպքում, երբ մարդու առողջական վիճակը համապատասխանում է որոշակի պահանջներին։
«Հույս ունեմ, որ սա ընդամենը սկիզբն է և մենք այս տիպի վիրահատությունները մոդուս ենք դարձնելու, որովհետև դրանք ունեն ահռելի մեծ դրական կողմ»,- ասում է Հրաչյա Հարությունյանը:

15 Август 2023 | Истории пациентов
50-летняя Анна Алоян на следующий же день после одновременной операции по замене обоих тазобедренных суставов встала на ноги, а спустя два месяца живет полноценной жизнью без боли: ходит без труда, водит машину, смотрит за внуком.
Женщина обратилась в медицинский центр «Наири» из-за сильных болей в суставах. Говорит: 10 лет жила с этой болью, испытывая ее круглые сутки. Но проблема возникла значительно раньше. 20 лет назад, в послеродовой период у женщины начал развиваться артроз, который с течением времени развился в артроз третей степени. Она обращалась к разным врачам, принимала разные лекарства, даже посетила ряд зарубежных клиник. Но отказывалась от операции, поскольку всюду ей предлагали долгий и сложный путь. Прооперировать сначала один тазобедренный сустав, после чего пройти реабилитацию в течение нескольких месяцев. Затем – второй сустав, и снова несколько месяцев восстановления.
К руководителю клиники «Кокса» медцентра «Наири» Грачье Арутюняну Анна Алоян пришла по совету знакомых. «С первой же встречи, зайдя в кабинет, увидев его улыбку, я поняла, что нашла своего врача», - говорит она. И добавляет: У Грачьи Арутюняна великолепная команда – врачи молоды и знают свое дело.
Обсудив случай Анны Алоян, врачи «Коксы» решили прооперировать оба сустава сразу. Травматолог-ортопед Грачья Арутюнян говорит: двусторонний артроз бывает довольно часто, но армянские специалисты впервые провели одномоментную операцию по замене обоих тазобедренных суставов. Одна такая операция была проведена я МЦ «Наири» 10 лет назад, но тогда ее выполнил приглашенный специалист из США.
«Это уникальный случай для Армении. Операция, которая продлилась 3.5 часов, прошла хорошо, без осложнений. Через 3-4 дня после операции женщина была уже дома, через день была на ногах, через полтора месяца мы отказались от костылей. Теперь, спустя два месяца, пациент чувствует себя очень хорошо, настроение приподнятое, болей нет, все хорошо», - говорит врач.
Анна Алоян отмечает: все ее беспокойство, сомнения рассеялись благодаря уверенному слову врача и позитивному настрою и поддержке родных.
«Мой совет людям с такой же проблемой: во-первых, найдите своего врача, поверьте ему, чтобы потом поверить в себя, быть уверенными в своих дальнейших действиях, как сделала я. Уже прошло два месяца, и я живу полноценной жизнью. Сегодня я счастлива», - говорит женщина.
По словам врача, одномоментная операция дает возможность пациенту быстро восстановиться и сэкономить время. Полное восстановление длится не 5-6 месяцев, а всего полтора. Но, добавляет он, не каждому пациенту с двусторонним артрозом можно делать одномоментную операцию. Такая операция показана только в том случае, когда здоровье человека отвечает определенным показателям.
«Я надеюсь, что это только начало, и мы сделаем модусом подобные операции, поскольку у них огромные плюсы», - говорит Грачья Арутюнян.